RYMcerze, czyli nowa jakość w ewangelizacji młodych

05 lis
5 listopada 2013

Pogubienie młodzieży, uzależnienia, porzucone pasje, a do tego brak sensu i celu życia, to dziś w kulturze masowej (do której przebojowo wkroczył hip hop), codzienność. Jakie będzie pokolenie, które właśnie teraz dorasta i jakie będzie to które będzie dorastać za kilka lat? Dzieciaki na każdym kroku obserwują destrukcyjne wzorce zachowań, coraz silniej podsycane i gloryfikowane w hip hopie.

Sam wychowałem się na rapie, całe dnie słuchałem tej muzyki jeżdżąc na deskorolce lub przesiadując z chłopakami na warszawskich osiedlach. Dorastałem z muzykami z Molesty, Zip Skład, Hemp Gru czy WWO, byłem na każdym koncercie i każdej imprezie hop hopowej w mieście. Dziś jednak muzyka ta, poza nielicznymi wyjątkami (vide twórczość Vienia, Sokoła czy chłopaków z Pariasa) staje się mi coraz bardziej obca, i to nie przez to że klimat i rytmy przestały do mnie trafiać, ale dlatego że mam wrażenie, iż środowiska hip hopowe zaczęły więcej zabierać niż dawać młodym ludziom. Większość tekstów jest o uzależnieniach, melanżach, przemocy i konfliktach z prawem, brakuje w nich natomiast perspektywy dla nastolatków masowo słuchających tej muzyki, wychowujących się często na ulicy i biorących przykład ze swoich rapowych idoli, nastolatków którym potrzebna jest pozytywna motywacja do życia. Młodzież coraz śmielej i częściej sięgają po alkohol, narkotyki, dopalacze i inne używki. Nieświadomie próbują i szybko uzależniają się. Na koniec zostają zostawieni sami sobie, nie wytrzymują napięć i spadają na samo dno, tracą bliskich, wolność lub nawet życie.

Na szczęście na polskiej scenie hip hopowej pojawiają się również wyjątki. Takim wyjątkiem są Bęsiu i DJ Yonas, od 2004 roku tworzący skład RYMcerze. W swoich utworach, chłopaki dają świadectwo swoich doświadczeń zniewolenia używkami i pokusami oraz szukaniem swojego miejsca w życiu. Przekonują młodych, że życie w oparciu o chrześcijańskie wartości daje prawdziwą wolność. RYMcerze wiarygodnie docierają do ludzi z przesłaniem życia w oparciu o Jezusa. Ich teksty płyną prosto z serca, bez zadęcia i patosu, mówią o życiu z wartościami wskazując jak lepiej i piękniej można żyć bez nałogów.

W październiku tego roku powstał program „Nie Zmarnuj Swojego Życia”, w ramach którego muzycy odwiedzają warszawskie gimnazja i licea trafiając do uczniów w niecodzienny sposób ze swoim rymowanym ewangelicznym przesłaniem. Program powstał w ramach Apostolskiego Ruchu Wiary, a jego inicjatorem jest, znany ze swojego zaangażowania społecznego i edukacyjnego, Jacek Weigl. Tylko w tym roku program ma dotrzeć do 200 szkół i tysięcy uczniów.

To właśnie dzięki zaangażowaniu RYMcerzy, marzenia o ewangelizacji nastolatków urzeczywistniają się. Pojawia się szansa aby dać nastolatkom ukojenie duchowe i podać im pomocą dłoń w potrzebie.

Więcej o projekcie znajdziecie tutaj:
http://www.ruchwiary.pl/artykul/aktualnosci/nie-zmarnuj-zycia-chefsiba-jacek-weigl-arw-yonas-besiu-rymcerze/ i tutaj http://www.rymcerze.pl/

Dołącz się koniecznie i nie pozwól nikomu zmarnować sobie życia.

Tagi: , , , , ,
© Copyright - Prawdziwe Oblicze 2010

Facebook