Lednica 2013, czyli świadectwo wiary, odwagi i miłości dla ojców

17 cze
17 czerwca 2013

„Chcemy sobie dzisiaj uświadomić, że Bóg jest naszym Ojcem. Chcemy też przypomnieć sobie, że każdy z nas ma swojego ojca i że kiedyś sami będziemy ojcami, do czego musimy się przygotować” mówił o. Jan Góra na rozpoczęcie tegorocznego spotkania na Polach Lednicy. W dzisiejszych czasach, kiedy to ruch feministyczny promuje model świata bez ojców oraz rodzinę, w której stara się zepchnąć ojca na drugi plan te słowa niosą za sobą szczególne przesłanie. Przesłanie będące jednocześnie ostrzeżeniem, bo gdy pozwolimy na umniejszenie roli ojca we wspólnocie i społeczeństwie, pozwolimy również na zniszczenie polskiej rodziny, a co za tym idzie nieuniknioną deprawację przyszłych pokoleń.

Była to moja pierwsza wyprawa na Pola Lednickie, na którą wybrałem się z moim synem, jego rówieśnikami z przedszkola, ich rodzicami oraz siostrami służebnikami, prowadzącymi przedszkole przy parafii bł. Edmunda Bojanowskiego w Warszawie. Wyjazd znakomicie skomponował ze sobą tegoroczny temat przewodni Lednicy związany z męskością i autorytetem ojcostwa oraz postać bł. ojca Edmunda, założyciela zgromadzenia sióstr służebniczek NMP i twórcy ochronek dla dzieci. Szczególnie budujące było zobaczenie koło 80 tyś młodych ludzi z całej Polski oraz ogromnej rzeszy kapłanów (było ich blisko 2 tyś), którym mocno na sercu leży obecna sytuacja społeczna związana z kryzysem ojcostwa i autorytetów, którzy już w młodym wieku chcą budować właściwy wymiar ojcowskiej relacji w społeczeństwie i w rodzinie, odbudowywać jego autorytet, kształtując u siebie postawę ojca.

Spotkanie, które odbyło się pod hasłem „W imię Ojca”, oficjalnie rozpoczęło procesją z relikwiami bł. Jana Pawła II, św. Wojciecha i Pięciu Braci Męczenników oraz odśpiewaniem Bogurodzicy i Hymnu III Tysiąclecia. Za pomocą telebimów do zebranych zwrócił się papież Franciszek wygłaszając słowa: „Nie lękajcie się, by być kiedyś rodzicami. Wielu z was będzie zapewne ojcami. Bądźcie też otwarci na ojcostwo duchowe, wielki skarb naszej wiary. Niech Bóg obdarzy was bogactwem i promieniowaniem swojego ojcostwa i napełni was swoją radością. Nie zapomnijcie podziękować Bogu za waszego tatę. Pamiętajcie o nim w modlitwie, nawet gdyby wasze relacje nie były najlepsze.”

Utwór Siewców Lednicy promujący XVII Spotkanie Młodych Lednica 2013
Siewcy Lednicy – Ojciec

Ojcostwo to dar Boży i wielka odpowiedzialność w trosce o nowe życie. Odpowiedzialność za młodego człowieka, który musi się rozwijać na silnych fundamentach wiary, odwagi (męstwa) i miłości. Słowa, które usłyszałem na Lednicy kilkakrotnie, że każdego dnia musimy stawać się lepsi, budując w sobie autorytet oparty z jednej strony na wewnętrznej sile, a z drugiej na pełnym zawierzeniu życia Bogu szczególnie wiążą się z bł. Edmundem Bojanowskim, który ukazuje się jako wzór współczesnego ojca, który mimo braku posiadania własnych dzieci i wbrew własnym słabościom całe życie poświęcił na opiekę i wychowanie najmłodszych, troszcząc się o całego człowieka: jego ciało, umysł, psychikę i duszę. Radość z takiej postawy uosobiły siostry służebniczki, które na Lednickie Pola weszły w roztańczonej procesji, wnosząc relikwie swojego założyciela oraz niosąc kolorowe parasolki rozpięte nad dziećmi ubranymi w barwy narodowe Polski. Parasolki były symbolem ochrony potrzebnej dzieciom przed złem, jaką roztaczał nad nimi bł. Edmund zakładając dla nich w XIX w. ochronki. Natomiast biało-czerwone stroje dzieci podkreślały wagę, jaką w wychowaniu młodego pokolenia odgrywa krzewienie wiary i patriotyzm.

Głównym punktem spotkania była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego i koncelebrowana przez wszystkich obecnych na Polach kapłanów. Widok tylu kapłanów przy stole Pańskim to było to naprawdę bardzo wzruszające przeżycie. W homilii bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Nowej Ewangelizacji, podkreślił, że Bóg jako Ojciec przekazuje nam życie, które ma w sobie i choć nie zawsze zachowuje się jak ojciec pojmowany w ludzkich kategoriach to jest on dobrym Ojcem i „kiedy odkrywamy Boga, który jest naszym Ojcem, odkrywamy jednocześnie matkę, którą jest Kościół. Jeśli chcemy mieć życie z Ojcem musimy żyć w łonie matki aż się urodzimy.” Życie ludzkie tu na ziemi jest bowiem tylko przedsmakiem do życia wiecznego, do którego narodzimy się w dniu naszej śmierci. Rozważając temat naszego ojcostwa mamy dotykać wielkiej tajemnicy Bożej miłości. Pamiętać, jak, że Bóg jest Ojcem każdego z nas. On sam nas stworzył, obdarzył każdego talentami, prowadzi przez życie, jest z nami pomimo naszych słabości i grzechów. Pragnie nas zbawić i jest wzorem każdego ojcostwa, także tego ziemskiego.

Po liturgii odbyła się ceremonia wręczenia krzyży misyjnych wolontariuszom z Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco działającego przy Salezjańskim Ośrodku Misyjnym w Warszawie. Następnie przeszła procesja „Dziedzictwa chrześcijańskiej tradycji ojców” m.in. z relikwiami św. Stanisława, Biblią w tłumaczeniu ks. Wujka, który dokonał pierwszego przekładu Pisma Świętego na język polski i Szczerbcem (mieczem koronacyjnym królów Polski). XVII Spotkanie Młodych na Lednicy zakończyło się po północy wyborem Chrystusa na Pana swojego życia i przejściem przez Bramę III Tysiąclecia.

To co mogliśmy wynieść z tegorocznej Lednicy to pamięć, że każdy z nas wiele zawdzięcza swojemu ojcu, który przekazał nam życie, który troszczył się i może nadal się troszczy o codzienny nasz byt i wzrost. Każdego dnia musimy przypominać sobie i motywować się do tego aby chciało nam się chcieć, abyśmy chcieli być odpowiedzialni za swoje życie, abyśmy nie zniechęcali się trudnościami, które pojawią się na drodze naszego życia, abyśmy je z odwagą przezwyciężali w imię miłości do naszych rodzin i naszych podopiecznych oraz byśmy dorastali w wierze do zjednoczenia z Bogiem Ojcem.

Transmisję z tegorocznych Lednickich uroczystości można obejrzeć dzięki TV Trwam i YouTube: Transmisja: Lednica 01/06/2013 | TV Trwam

 

Tagi: , , , , , , , , , , ,
© Copyright - Prawdziwe Oblicze 2010

Facebook